<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=272953630010346&ev=PageView&noscript=1" />
21 Sier

DOBRY DIETETYK - SPECJALISTA, PSYCHOLOG, MOTYWATOR...

Usługi dietetyczne stały się dostępne i popularne jak nigdy dotąd. Osoby dążące do utraty nadmiernych kilogramów mają duży wybór miejsc, które oferują różnego rodzaju diety i metody odchudzania. Lecz czy w każdym z nich spotkają wykwalifikowanego specjalistę.?

Potencjalny pacjent wpisuje w wyszukiwarkę - 'dobry dietetyk częstochowa' i w mgnieniu oka ma dostęp do listy dietetyków, które oferują fachową pomoc. Większość z nich zapewne ukończyła studia w tej dziedzinie, uczestniczyła w wielu kursach lub szkoleniach podnoszących swoje kwalifikacje. Na dalszych stronach pojawią się pewnie również miejsca powiązane ze zdrowym stylem życia, takie jak siłownie, kluby fitness, a coraz częściej także salony kosmetyczne, które mają w swoim składzie dietetyka/trenera układającego plany żywieniowe.

Czym zatem sugerować się przy wyborze specjalisty, który ma przygotować dla mnie dietę?

Przede wszystkim warto byłoby nie traktować dietetyka jedynie jako osoby, która 'ułoży dietę'. Owszem, jest to element odchudzania czy poprawy stanu zdrowia, o który przecież najbardziej nam chodzi. Jeśli jest taka możliwość, warto umówić się wcześniej na wstępne spotkanie z wybraną przez nas osobą, która ma wziąć nas pod opiekę. Coraz więcej poradni czy gabinetów oferuje bezpłatne konsultacje - są one świetną metodą na poznanie naszego dietetyka. Jeśli ma to być osoba, której powierzymy tak ważne zadanie, jak zmianę naszych nawyków żywieniowych na lepsze, musimy mieć do niej  zaufanie. Już sam sposób przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego może dać nam wskazówkę, czy dietetyk uważnie nas słucha, zadaje dodatkowe pytania, dociekliwie szuka przyczyn naszej nadwagi, zleca dodatkowe badania. Czy wyraża troskę o pacjenta, chcąc możliwie jak najdokładniej poznać jego upodobania żywieniowe/kulinarne, tak, aby przygotowana dieta była smaczna i nie sprawiała problemu w przygotowaniu.

Co powinno wzbudzić podejrzenia?

Diety jednoskładnikowe i bardzo nisko kaloryczne - białkowe, warzywno-owocowe, oczyszczające.. Niestety bardzo popularne. Nawet jeśli na początku efekty będą widoczne, żadna z takich diet nie zapewni trwałego efektu (wręcz przeciwnie - kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą), a może prowadzić do poważnych niedoborów.

Wszystkie tego rodzaju obietnice szybkiego spadku masy ciała powinny nas zniechęcić - jeśli nadmiarowe kilogramy uzbieraliśmy w ciągu kilku, a nawet kilkunastu lat, to nie łudźmy się, że ot tak znikną w ekspresowym tempie. Trzeba włożyć trochę wysiłku w to, aby po tak długim czasie się ich pozbyć.

Czerwona lampka powinna zapalić się nam również w sytuacji, kiedy widzimy, że inna osoba otrzymała identyczną 'dietę' od tego samego 'specjalisty'. Każdy organizm jest inny, więc tego rodzaju jadłospisy przechodzące z rąk do rąk mogą spowodować niekorzystne skutki dla naszego zdrowia.

Jakie cechy powinien mieć dobry dietetyk?

Dietetyk to kilka zawodów w jednej osobie. Oprócz wyuczonej profesji często jest dla swoich pacjentów psychologiem, który okazuje empatię i szuka mniej oczywistych przyczyn otyłości, jak np. zajadanie stresu, problemów rodzinnych, traktowanie jedzenia jako nagradzania się czy sposób na nudę. Dietetyk pracuje dodatkowo na 1/2 etatu jako motywator /coach/ czy po prostu kibic :) - wspiera w procesie zmiany, dodaje otuchy w chwilach słabości, braku efektów czy zniechęcenia. Pozytywne nastawienie dietetyka, jego uśmiech i uprzejmość - to cechy, które sprawią, że chętnie będziemy przychodzili na kolejne wizyty kontrolne, których przecież trochę przed nami... :)

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ